شناخت شخصیت خود

تیم ها و اینیاگرام

همگی ما داخل یک تیم کار می کنیم ، گاهی عضو چندین تیم هستیم و شناخت شخصیت خود و هوش اجتماعی اعضای تیم به طور قابل توجهی توانایی آن­ها را برای کار کردن به صورت موثر با یکدیگر افزایش می ­دهد. تیم­ ها به عنوان نوعی گروه تعریف می شوند. گروهی که حداقل یک هدف مشترک و درجاتی از وابستگی متقابل بین اعضای گروه بین آن­ها برای تکمیل هدف یا اهداف وجود دارد. علاوه بر این، گروه ­ها (تیم ها) پویا هستند و به طور مداوم در حال تغییر موجودیت مطابق با فرهنگ ، هنجار و تنش ­های خودشان هستند و در کنار مراحل قابل پیش بینی رشد می­ کنند.

شناخت شخصیت خود در اینیاگرام

 

کاربرد شناخت شخصیت خود در تیم ­های اینیاگرامی، علی­ الخصوص با تکیه بر نظریه توسعه تیم، کمک می­ کند تا تیم ­های جدید التأسیس با تیم ­های قبلی موجود بتوانند به صورت کارآمد با هم کارکنند همچنین سرگرم کننده و محرک است و به تیم و اعضای تیم اجازه می دهد تا بتوانند مسائلی را که سابقا ذهنی بودن با بحث و گفتگو اقدام محوری و بهره ورانه ، عینیت ببخشند. اینیاگرام همچنین می­تواند به عنوان نقشه­ ای برای تشخیص عملکرد جاری تیم باشد و راهکارهایی برای افزایش اثربخش تیم­ ها ارائه دهد.

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

نقاط قوت شناخت شخصیت خود در اینیاگرام

۹ تیپ شخصیتی اناگرام تاثیر بسزایی در تسریع انجام کار تیمی دارد.

تیپ ۱ اناگرام: کمک به طراحی و سازماندهی محصولات با کیفیت بالا ، مسئولیت­ پذیر و سخت­کوش

تیپ ۲ اناگرام : کمک به انگیزش اعضای تیم به منظور تسهیل بکارگیری استعدادهای آن­ها در خدمت تیم ، خلق حمایت و روابط گرم

تیپ ۳ اناگرام : کمک به تنظیم اهداف و طرح های اجرایی هدفمند ، اثربخش و عملگرا در اتقاء عملکرد تیم

تیپ ۴ اناگرام : کمک به اعضای تیم در زمینه یافتن اشتیاق برای کار ، ایجاد راه­ های جدید برای سر و کله زدن با چالش­های تیم

تیپ ۵ اناگرام : کمک به انجام برنامه ریزی­ ها و تحقیقات مشورتی ، تمرکز بر روی چیزهایی که قابل انجام ، مدیریت و مفید هستند

تیپ ۶ اناگرام : کمک به ایجاد محیط ای مبتنی بر همکاری و حل مسأله ، خلق راه حل­های اقتضایی چندگانه

تیپ ۷ اناگرام : کمک به خلق راه های جدید برای مواجه با چالش­ها و راه حل­های خلاقانه ، چاشنی کردن انرژی و خوش بینی

تیپ ۸ اناگرام : کمک به ایجاد اعتماد به نفس ، جسارت و استراتژی برای انجام اقدامات با اثر بالا

تیپ ۹ اناگرام : کمک به خلق تیم های هماهنگ و فرآیندگرا و تسهیل گفتگو و اجماع گروه هاشناخت شخصیت خود در انیاگرام

چالش‌های شناخت شخصیت خود در اینیاگرام

تشخیص تیپ شخصیتی ایناگرام ، روابط بین افراد را در کار تیمی بهبود می بخشد.

تیپ ۱ اینیاگرام : بیش از حد مطمئن‌ اند که راه حل درست یا بهترین راهکار را می­دانند ، غیرقابل انعطاف یا بیش از حد جزئیات محور و کنترل کننده.

تیپ ۲ اینیاگرام : بیش از حد متکی به ورودی هایی که از بقیه می­گیرند نسبت به عقاید خودشان ، روابط را بر ضوابط ترجیح می‌دهند.

تیپ ۳ اینیاگرام : بیش­تر بر روی اشخاص تاکید دارند تا موفقیت گروهی ، بی میل برای درگیری مستقیم با اعضای پیچیده و مشکل ساز گروه.

تیپ ۴ اینیاگرام : بیش از حد حساس نسبت به پویایی­های ارتباطات بین فردی داخل گروه ، به آسانی توسط کارهای روتین خسته می‌شوند.

تیپ ۵ اینیاگرام : مایل به درگیرشدن در گردهمایی های تیمی نیستند ، وابستگی متقابل کمتر را می پسندند در حالی که بیشترش بهینه تر است.

تیپ ۶ اینیاگرام : بیش از حد تیم گرا یا بیش از حد محتاط نسبت به پویائی های پیچیده  تیم ها ، پرسش مستمر  ممکن است مانع حرکت  روبه جلو شود.

تیپ ۷ اینیاگرام : سرجلسات دیر می روند یا در تحویل محصولات تاخیر دارند ، موقعیت های حساس و جدی که نیاز به توجه دارند خنثی  می کنند ، عدم تمرکز.

تیپ ۸ اینیاگرام : کنترل بیش از آنچه که لازم است یا متناسب با نقش است. انجام کارهایی که دلشان می خواهد نسبت به کارهایی که نیاز است که انجام شود.

تیپ ۹ اینیاگرام : به قدری با تیم قاطی می شوید که دیگر خودتان را ابراز نمی کنید. از تعارض خودداری میکنند بیش از حد خود را به نمایندگی از تیم به زحمت می افکنید.

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

نکات بهبود دهنده برای شناخت شخصیت خود در اینیاگرام

با شناخت نقاط ضعف انواع تیپ شخصیتی انیاگرام می توانیم روند کار تیمی را بهبود بخشیم.

تیپ ۱ اناگرام : یادبگیرید که به انواع مختلفی از سبک های کاری و عقاید  ارزش دهید ، خصوصا  آنهایی که با عقاید  شما بی تفاوت اند یا سیال ترند.

تیپ ۲ اناگرام : بیش تر  عقاید و افکار خودتان را به اشتراک بگذارید تا اینکه  بخواهید در تیم  ایده ال دیگران را طراحی کنید و بر روی افکار بقیه اعضای گروه متمرکز شوید.

تیپ ۳ اناگرام : قبل از اینکه از این موضوع نا امید شوید که چرا دیگران فورا با برنامه ها و اهداف پیش نمی روند سعی کنید صلاحیت های و استعداد ها را ببینید که در قالب ها و اشکال  گوناگون بروز  می کنند.

تیپ ۴ اناگرام : در ارتباط بمانید ، حتی زمانی که احساس می کنید که پویایی ­های سیستم غیر قابل حل اند یا زمانی که کارها آن طوری که شما می خواهید روبه لایه های عمیق تر حرکت نمی کنند.

تیپ ۵ اناگرام : آگاه باشید که تیم از شما انتظار دارد تا وابستگی متقابل بیش تری نسبت به آنچه  که خود شما ترجیح  می دهید  با شما داشته باشد.

تیپ۶ اناگرام : به خاطر بسپارید که تیم یک  قبیله  علی الخصوص قبیله شما نیست ،  در نحوه ارتباط  با تیم فضای بیش تری را در اختیار قرار دهید. (اجازه نفس کشیدن بدهید)

تیپ ۷ اناگرام : بقیه اعضای تیم را برای تولید عقاید خودشان تشویق کنید ، این حقیقت که آن ها زمان بیش تری برای انجام این  کار لازم دارند به این معنی نیست که دارند کند عمل می­کنند.

تیپ ۸ اناگرام : بدانید که شما داوطلبانه مسئول شدید به این دلیل که به فقدان کنترل حساس هستید، کمی عقب بایستید.

تیپ ۹ اناگرام : افکار و احساسات خود را سریع تر بیان کنید ، با راحتی بیش­تر با تعارض­ ها برخورد کنید و به یاد داشته باشید که شما مسئول حل و فصل عدم توافق ها نیستید.

 

سید علی باقری مدرس  اینیاگرام

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

برای شناخت شخصیت خود و دیگران PDF اناگرام را دانلود کنید: انیاگرام PDF

انیاگرام pdf دانلود رایگان

برای تشخیص تیپ شخصیتی خود می توانید فایل صوتی آموزش اناگرام را تهیه نمایید.

شخصیت شناسی اینیاگرام و آموزش اناگرام

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *