علم اناگرام

 همگی ما  به نوعی داخل یک تیم کار می کنیم، گاهی نیز عضو چندین تیم هستیم. شناخت شخصیت خود با علم اناگرام و همچنین شناخت هوش اجتماعی اعضای تیم به طور قابل توجهی توانایی ما را برای کار کردن به صورت موثر با یکدیگر افزایش می ­دهد. تیم­ ها به عنوان نوعی گروه تعریف می شوند. گروهی که حداقل یک هدف مشترک و درجاتی از وابستگی متقابل بین اعضای گروه برای تکمیل هدف یا اهدافی وجود دارد. علاوه بر این، تیم ها با فرهنگ، هنجارها و نقش های خاص خود موجوداتی پویا و در حال تغییر هستند و در طی مراحل قابل پیش بینی توسعه رشد می کنند.

شناخت شخصیت خود در اینیاگرام

 

شناخت تیپ های نه گانه شخصیت در تیم بر اساس علم اناگرام ، علی­ الخصوص با تکیه بر نظریه توسعه تیم، کمک می­ کند تا تیم ­های جدید التأسیس با تیم ­های قبلی موجود بتوانند به صورت کارآمد با هم کارکنند. همچنین سرگرم کننده و هیجان انگیز است و به تیم و اعضای تیم اجازه می دهد تا بتوانند مسائلی را که سابقا ذهنی بودند را با بحث و گفتگوی هدفمند، عمل گرایانه و سازنده، عینیت ببخشند. اینیاگرام همچنین می­تواند به مثابه نقشه­ ای برای تشخیص عملکرد کنونی تیم باشد و نیز راهکارهایی را برای افزایش اثربخشی تیم­ ارائه دهد.

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

نقاط قوت هر تیپ بر اساس علم اناگرام

شناخت نقاط قوت ۹ تیپ شخصیتی اناگرام تاثیر بسزایی در تسریع انجام کار تیمی دارد.

تیپ ۱ اناگرام: کمک به طراحی و سازماندهی محصولات با کیفیت بالا، مسئولیت­ پذیر و سخت­کوش.

تیپ ۲ اناگرام : کمک به انگیزش اعضای تیم به منظور تسهیل بکارگیری استعدادهای آن­ها در خدمت تیم، خلق حمایت و روابط گرم.

تیپ ۳ اناگرام : کمک به تنظیم اهداف و طرح های اجرایی هدفمند، اثربخش و عملگرا در اتقاء عملکرد تیم.

تیپ ۴ اناگرام : کمک به اعضای تیم در زمینه یافتن اشتیاق برای کار، ایجاد راه­ های جدید برای سر و کله زدن با چالش­ های تیم.

تیپ ۵ اناگرام : کمک به انجام برنامه ریزی­ ها و تحقیقات مشورتی، تمرکز بر روی چیزهایی که قابل انجام، مدیریت و مفید هستند.

تیپ ۶ اناگرام : کمک به ایجاد محیطی مبتنی بر همکاری و حل مسأله، خلق راه حل­ های اقتضایی چندگانه.

تیپ ۷ اناگرام : کمک به خلق راه های جدید برای مواجه شدن با چالش­ ها و راه حل­ های خلاقانه، چاشنی کردن انرژی و خوش بینی.

تیپ ۸ اناگرام : کمک به ایجاد اعتماد به نفس، جسارت و استراتژی برای انجام اقدامات خیلی تاثیرگذار.

تیپ ۹ اناگرام : کمک به خلق تیم های هماهنگ و فرآیندگرا و تسهیل گفتگو و اجماع گروه ها.

شناخت شخصیت خود در انیاگرام

چالش های هر تیپ بر اساس علم انیاگرام

شناخت چالش های مربوط به هر تیپ شخصیتی با کمک علم اناگرام روابط بین افراد را در کار تیمی بهبود می بخشد.

تیپ ۱ اینیاگرام : بیش از حد مطمئن‌ هستند که راه حل درست یا بهترین راهکار را می ­دانند، غیرقابل انعطاف یا بیش از حد جزئیات محور و کنترل کننده هستند.

تیپ ۲ اینیاگرام: بیش از حد متکی به نظرات دیگران هستند تا به عقاید خودشان، روابط را بر ضوابط ترجیح می‌دهند.

تیپ ۳ اینیاگرام : بیش­تر بر روی اشخاص تاکید دارند تا موفقیت گروهی، بی میل برای درگیری مستقیم با اعضای پیچیده و مشکل ساز گروه.

تیپ ۴ اینیاگرام: بیش از حد نسبت به ارتباطات بین فردی داخل گروه حساس هستند، به آسانی توسط کارهای روتین خسته می‌شوند.

تیپ ۵ اینیاگرام : مایل به تعامل در جلسات تیمی نیستند، وابستگی متقابل را کمتر می پسندند در حالی که اتکاء متقابل در کار تیمی بسیار زیاد است.

تیپ ۶ اینیاگرام : بیش از حد تیم گرا  هستند و یا بیش از حد نسبت به پویائی های پیچیده تیم ها محتاط هستند. پرسش های مستمر ایشان ممکن است مانع حرکت رو به جلو شود.

تیپ ۷ اینیاگرام : سر جلسات دیر می رسند و یا در تحویل تاخیر دارند. در موقعیت های حساس و جدی که نیاز به توجه دارند، خنثی عمل می کنند. عدم تمرکز دارند.

تیپ ۸ اینیاگرام : کنترل بیش از اندازه مورد نیاز و یا متناسب با نقش. انجام کارهایی که دلشان می خواهد انجام شود به جای کارهایی که نیاز است انجام شود.

تیپ ۹ اینیاگرام : به قدری در تیم ادغام می شوند که دیگر خودشان را ابراز نمی کنند. از تعارض خودداری می کنند. بیش از حد خود را به نمایندگی از تیم به زحمت می اندازند.

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

نکات بهبود دهنده هر تیپ بر اساس علم اناگرام

با شناخت نقاط قابل بهبود تیپ های شخصیتی نه گانه در شخصیت شناسی انیاگرام می توانیم روند کار تیمی را بهبود بخشیم.

تیپ ۱ اناگرام : یاد بگیرید که برای سبک های مختلف کاری و عقاید متفاوت ارزش قائل شوید، خصوصا  آنهایی که با شما متفاوت اند و یا از سبک شما روان تر و سیال تر هستند.

تیپ ۲ اناگرام : عقاید و افکار خود را بیش تر با تیم به اشتراک بگذارید؛ به جای اینکه عقب باستید و یا بخواهید بر طراحی ایده های اعضای دیگر تیم متمرکز شوید.

تیپ ۳ اناگرام : قبل از اینکه از این موضوع نا امید شوید که چرا دیگران با برنامه ها و اهداف پیش نمی روند؛ سعی کنید استعداد ها و شایستگی ها را ببینید که در قالب ها و اشکال گوناگون بروز می کنند.

تیپ ۴ اناگرام : در تعامل باشید؛ حتی زمانی که احساس می کنید که پویایی ­های سیستم غیر قابل حل هستند، یا زمانی که کارها شما را به ژرفاها و لایه های عمیق نمی برند.

تیپ ۵ اناگرام : آگاه باشید که ممکن است تیم از شما انتظار وابستگی متقابل بیش تری داشته باشد؛ اتکاء متقابلی بیشتر از آنچه شما ترجیح می دهید وجود داشته باشد.

تیپ ۶ اناگرام : به خاطر بسپارید که تیم یک  قبیله نیست؛ علی الخصوص قبیله شما نیست. در نحوه تعامل تان با تیم، اجازه بدهید فضای وسیع تری وجود داشته باشد.

تیپ ۷ اناگرام : بقیه اعضای تیم را تشویق کنید تا ایده های خودشان را خلق کنند. این واقعیت که ممکن است آن ها زمان بیش تری برای انجام این کار لازم داشته باشند، به این معنی نیست که دارند کند عمل می­ کنند.

تیپ ۸ اناگرام : این را تشخیص دهید که شما خیلی سریع مسئولیت را به دست می گیرید؛ چون نسبت به عدم کنترل حساسیت بیشتری دارید. کمی عقب بایستید.

تیپ ۹ اناگرام : افکار و احساسات خود را سریع تر بیان کنید، با راحتی بیش­تری با تعارض­ ها برخورد کنید و به یاد داشته باشید که شما مسئول حل و فصل اختلافات نیستید.

 

سید علی باقری مدرس اینیاگرام

شناخت شخصیت خود در ایناگرام

برای آشنایی بیشتر با علم اناگرام می توانید PDF اینیاگرام را دانلود کنید: انیاگرام PDF

انیاگرام pdf دانلود رایگان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *