9 تیپ شخصیتی ایناگرام

همه‌ی ما ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام در تمام طول روز با دیگران تعامل داریم؛ تلفنی، حضوری یا آنلاین. برخی از ما تعامل با دیگران را دوست دارند و برخی خیر. برخی از تعامل با دیگران تحت شرایط خاصی لذت می‌برند؛ برای مثال زمانی که در حالت استراحت هستیم و یا گفتگو­هامان احساسی یا فکری است، یا زمانی که بقیه را به خوبی می ­شناسیم. تعاملات موثر کاری با اینکه ما درون­گرا یا برون­گرا هستیم ندارد و بیش تر با نوع تیپ اینیاگرامی ما و بقیه سروکار دارد.

9 تیپ شخصیتی ایناگرام

استفاده از تعاملات اینیاگرامی به ما نشان می­ دهد که چگونه به طور موثرتری با تیپ های شخصیتی نه گانه انیاگرام تعامل داشته باشیم. با دانستن این موضوع که هرکدام از این تیپ­ ها چگونه ارتباط برقرار می­ کنند و با هم تعامل می­ کنند. چگونه این تفاوت­ ها تعاملات ما را تحت تاثیر قرار می­ دهد. و ما چه کاری برای ارتقاء روابط بین فردی خود می­ توانیم انجام دهیم.

9 تیپ شخصیتی انیاگرام

نقاط قوت ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام در تعاملات

شناخت تیپ های شخصیتی اینیاگرام باعث می شود تا با شناخت نقاط قوت هر تیپ شخصیتی، بدانیم چگونه با وی ارتباط بهتری برقرار کنیم.

انیاگرام تیپ ۱ : مودب، استوار، متعهد به روابط مهم، بامزه هستند مخصوصا وقتی آرامش دارند.

انیاگرام تیپ ۲ : مهربان، علاقمند به بقیه افراد، سوالاتی می­ پرسند که بقیه را هم درگیر می­ کند.

انیاگرام تیپ ۳ : به طور کلی خوش بین، داشتن روحیه‌ی “من می ­توانم” آنان می­‌تواند مسری باشد، مهارت­‌های اجتماعی بالایی دارند و کاری می‌­کنند که مردم احساس راحتی داشته باشند.

انیاگرام تیپ ۴ : به آسانی ارتباطات عمیق برقرار می­‌کنند، به مسائل احساسی و عاطفی حساس هستند. مایل هستند که در گفتگوهای مهم درگیر بمانند.

انیاگرام تیپ ۵ : به شدت نسبت به موضوعات گوناگون آگاهی دارند، چارچوب دارند و شفاف هستند، غیرقابل نفوذ هستند.

انیاگرام تیپ ۶ : از گفتگوهای پویا و شوخ طبعانه لذت می­ برند، راستی و صداقت دارند، به روابط مهم وفادار هستند.

انیاگرام تیپ ۷ : بامزه هستند، شور و اشتیاق­ آنان مسری است، انرژی بالایی دارند، خود جوش هستند.

انیاگرام تیپ ۸ : رک، صریح و صادق هستند. فهم مسائل پیچیده را آسان می‌کنند.

انیاگرام تیپ ۹ : به آسانی می­ توان با آنان صحبت کرد، پذیرا، دست‌­یافتنی، علاقه­‌مند، تاییدکننده، آرام و خونسرد هستند.

9 تیپ شخصیتی اینیاگرام

چالش‌های ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام در تعاملات

دستاورد شناخت تیپ های شخصیتی نه گانه اناگرام و چالش های آنان در تعاملات، کاهش سوءتفاهم‌ها در روابط خواهد بود.

اناگرام تیپ ۱ : پیام‌­های قضاوتیِ  شفاهی و غیرشفاهی می‌­دهند، وقتی که ایده‌­هاشان به چالش کشیده می‌­شوند لحن صحبت تندی پیدا می‌­کنند، به راحتی انتقاد می‌کنند.

اناگرام تیپ ۲ : برای بیان احساسات واقعی خود بی­‌میل هستند، به جای خودشان بیش­تر روی بقیه تمرکز می‌­کنند، این پیام را می­‌دهند که خواهان چیزهای ناگفته هستند و نیز بی‌پروا هستند.

اناگرام تیپ ۳ : عجول هستند، به موضوعات یا افراد علاقه‌­مند نیستند، به نظر غیرقابل اعتماد یا صحنه سازی کننده می‌آیند.

اناگرام تیپ ۴ : بیش­تر از آن‌که به دیگران علاقه نشان دهند راجع به خودشان صحبت می­‌کنند، بیش از حد خاص هستند، خلق و خوی متغیر دارند.

اناگرام تیپ ۵ : بی میل به درگیر شدن در مسائل هستند، به نظر بریده و دور می‌­آیند (دوری می­‌کنند)، احساسات‌شان را بروز نمی‌دهند، غیر قابل دسترس هستند.

اناگرام تیپ ۶ : مشکوک رفتار می­‌کنند، در مدت زمان کوتاهی سوالات زیادی برای‌شان پیش می­‌آید، زمانی که گیج یا عصبی هستند نیاز به تایید دیگران دارند.

اناگرام تیپ ۷ : بیش­تر از اینکه گوش بدهند صحبت می­‌کنند یا وسط حرف دیگران می­‌پرند. علاقه خود را به سرعت از دست می‌­دهند و به سرعت از درگیری با مخاطب و موضوع خارج می‌شوند. موقعیت‌های جدی را با شوخی یا حواس­‌پرتی خنثی می­‌کنند.

اناگرام تیپ ۸ : درخواست­ کننده و دستوردهنده هستند، علاقه­‌مند به نقطه نظرات مخالف نیستند و توجهی به آنان نشان نمی دهند، به آسانی عصبانی می‌شوند.

اناگرام تیپ ۹ : تظاهر به موافق بودن با موضوع می‌کنند؛ در صورتی که اینطور نیست. مایل به گفتن اینکه دقیقا چه احساسی دارند یا به چه چیزی فکر می­‌کنند نیستند.

9 تیپ شخصیتی اناگرام

نکات بهبودی برای ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام در تعاملات

شناخت انواع تیپ شخصیتی انیاگرام ، در ایجاد ارتباط موثرتر با هر یک از تیپ های شخصیتی اینیاگرام به ما کمک خواهد کرد.

انیاگرام تیپ ۱ : بیش­تر انعطاف ­پذیر باشید، واکنشی و قضاوتی نباشید و بیش­تر آرامش خود را حفظ کنید، خندیدن به خودتان را یاد بگیرید.

انیاگرام تیپ ۲ : خودتان را اول به خودتان و سپس به دیگران بشناسانید؛ از طریق این تمرین که: واقعا چه احساسی دارید، چه خواسته‌ای دارید و به چه چیزی فکر می­‌کنید.

انیاگرام تیپ ۳ : با بقیه بیش­تر به صورت خودجوش و واقعی ارتباط برقرار کنید، کشف کنید که چه می‌خواهید و چه احساسی دارید؛ نه اینکه چه باید بخواهید و چه احساسی باید داشته باشید.

انیاگرام تیپ ۴ : واقع­ گرایی و عواطف را با هم درآمیزید تا در قلب و ذهن و بدن خود تعادل را بیابید.

انیاگرام تیپ ۵ : خودتان و افکارتان را بیش‌تر به اشتراک بگذارید، احساسات و تجربیات شخصی خودتان را بیشتر بیان کنید و بیش­تر راجع به حقایق صحبت کنید.

انیاگرام تیپ ۶ : ایمان بیش­تری به خودتان و دیگران داشته باشید تا بتوانید آنچه را که اتفاق می­‌افتد مدیریت کنید، متعادل باشید.

انیاگرام تیپ ۷ : یاد بگیرید که بیش­تر به صورت ذهنی، احساسی و فیزیکی روی خواسته‌های خود تمرکز کنید، و با دقت بیش‌تری گوش فرا دهید.

انیاگرام تیپ ۸: نقاط آسیب پذیری، ناراحتی‌­ها و عصبانیت­‌های خود را با آغوش باز بیش­تری پذیرا باشید.

انیاگرام تیپ ۹ : خودتان، افکارتان، احساسات، نیازها و ترجیحات‌تان را ابراز کنید؛ حتی آن­‌هایی را که با بقیه افراد در تضاد هستند.

 

سید علی باقری مدرس اینیاگرام

9 تیپ شخصیتی انیاگرام

برای آشنایی بیشتر با ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام PDF اینیاگرام را دانلود کنید: ایناگرام PDF

انیاگرام pdf دانلود رایگان

همچنین برای آشنایی با اینیاگرام و تشخیص تیپ شخصیتی خود و دیگران می توانید فایل صوتی آموزش اناگرام را تهیه نمایید.

شخصیت شناسی اینیاگرام و آموزش اناگرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *