۹ تیپ شخصیتی

همه‌ی ما ۹ تیپ شخصیتی اینیاگرام در تمام طول روز با دیگران تعامل داریم؛ تلفنی، حضوری یا آنلاین. برخی از ما تعامل با دیگران را دوست دارند و برخی خیر. برخی از تعامل با دیگران تحت شرایط خاصی لذت می‌برند؛ برای مثال زمانی که در حالت استراحت هستیم و یا گفتگو­هامان احساسی یا فکری است، یا زمانی که بقیه را به خوبی می ­شناسیم. تعاملات موثر کاری با اینکه ما درون­گرا یا برون­گرا هستیم ندارد و بیش تر با نوع تیپ اینیاگرامی ما و بقیه سروکار دارد.

9 تیپ شخصیتی ایناگرام

استفاده از تعاملات اینیاگرامی به ما نشان می­ دهد که چگونه به طور موثرتری با تیپ های شخصیتی نه گانه انیه گرام تعامل داشته باشیم. با دانستن این موضوع که هرکدام از تیپ­ های شخصیتی انیاگرام چگونه ارتباط برقرار می­ کنند و با هم تعامل می­ کنند. چگونه این تفاوت­ ها تعاملات ما را تحت تاثیر قرار می­ دهد. و ما چه کاری برای ارتقاء روابط بین فردی خود می­ توانیم انجام دهیم.

9 تیپ شخصیتی انیاگرام

نقاط قوت ۹ تیپ شخصیتی اناگرام در تعاملات

شناخت تیپ های شخصیتی اینیاگرام باعث می شود تا با شناخت نقاط قوت ۹ تیپ شخصیتی آناگرام ، بدانیم چگونه با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنیم.

انیاگرام تیپ ۱ : مودب، استوار، متعهد به روابط مهم، بامزه هستند مخصوصا وقتی آرامش دارند.

انیاگرام تیپ ۲ : مهربان، علاقمند به بقیه افراد، سوالاتی می­ پرسند که بقیه را هم درگیر می­ کند.

انیاگرام تیپ ۳ : به طور کلی خوش بین، داشتن روحیه‌ی “من می ­توانم” آنان می­‌تواند مسری باشد، مهارت­‌های اجتماعی بالایی دارند و کاری می‌­کنند که مردم احساس راحتی داشته باشند.

انیاگرام تیپ ۴ : به آسانی ارتباطات عمیق برقرار می­‌کنند، به مسائل احساسی و عاطفی حساس هستند. مایل هستند که در گفتگوهای مهم درگیر بمانند.

انیاگرام تیپ ۵ : به شدت نسبت به موضوعات گوناگون آگاهی دارند، چارچوب دارند و شفاف هستند، غیرقابل نفوذ هستند.

انیاگرام تیپ ۶ : از گفتگوهای پویا و شوخ طبعانه لذت می­ برند، راستی و صداقت دارند، به روابط مهم وفادار هستند.

انیاگرام تیپ ۷ : بامزه هستند، شور و اشتیاق­ آنان مسری است، انرژی بالایی دارند، خود جوش هستند.

انیاگرام تیپ ۸ : رک، صریح و صادق هستند. فهم مسائل پیچیده را آسان می‌کنند.

انیاگرام تیپ ۹ : به آسانی می­ توان با آنان صحبت کرد، پذیرا، دست‌­یافتنی، علاقه­‌مند، تاییدکننده، آرام و خونسرد هستند.

9 تیپ شخصیتی اینیاگرام

چالش‌های نه تیپ شخصیتی ایناگرام در تعاملات

دستاورد شناخت ۹ تیپ شخصیتی اناگرام و چالش های آنان در تعاملات، کاهش سوءتفاهم‌ها در روابط خواهد بود.

اناگرام تیپ ۱ : پیام‌­های قضاوتیِ  شفاهی و غیرشفاهی می‌­دهند، وقتی که ایده‌­هاشان به چالش کشیده می‌­شوند لحن صحبت تندی پیدا می‌­کنند، به راحتی انتقاد می‌کنند.

اناگرام تیپ ۲ : برای بیان احساسات واقعی خود بی­‌میل هستند، به جای خودشان بیش­تر روی بقیه تمرکز می‌­کنند، این پیام را می­‌دهند که خواهان چیزهای ناگفته هستند و نیز بی‌پروا هستند.

اناگرام تیپ ۳ : عجول هستند، به موضوعات یا افراد علاقه‌­مند نیستند، به نظر غیرقابل اعتماد یا صحنه سازی کننده می‌آیند.

اناگرام تیپ ۴ : بیش­تر از آن‌که به دیگران علاقه نشان دهند راجع به خودشان صحبت می­‌کنند، بیش از حد خاص هستند، خلق و خوی متغیر دارند.

اناگرام تیپ ۵ : بی میل به درگیر شدن در مسائل هستند، به نظر بریده و دور می‌­آیند (دوری می­‌کنند)، احساسات‌شان را بروز نمی‌دهند، غیر قابل دسترس هستند.

اناگرام تیپ ۶ : مشکوک رفتار می­‌کنند، در مدت زمان کوتاهی سوالات زیادی برای‌شان پیش می­‌آید، زمانی که گیج یا عصبی هستند نیاز به تایید دیگران دارند.

اناگرام تیپ ۷ : بیش­تر از اینکه گوش بدهند صحبت می­‌کنند یا وسط حرف دیگران می­‌پرند. علاقه خود را به سرعت از دست می‌­دهند و به سرعت از درگیری با مخاطب و موضوع خارج می‌شوند. موقعیت‌های جدی را با شوخی یا حواس­‌پرتی خنثی می­‌کنند.

اناگرام تیپ ۸ : درخواست­ کننده و دستوردهنده هستند، علاقه­‌مند به نقطه نظرات مخالف نیستند و توجهی به آنان نشان نمی دهند، به آسانی عصبانی می‌شوند.

اناگرام تیپ ۹ : تظاهر به موافق بودن با موضوع می‌کنند؛ در صورتی که اینطور نیست. مایل به گفتن اینکه دقیقا چه احساسی دارند یا به چه چیزی فکر می­‌کنند نیستند.

9 تیپ شخصیتی اناگرام

نکات بهبودی برای ۹ تیپ شخصیتی اینیاگرام در تعاملات

شناخت ۹ تیپ شخصیتی، در ایجاد ارتباط موثرتر با هر یک از تیپ های شخصیتی اینیوگرام به ما کمک خواهد کرد.

انیاگرام تیپ ۱ : بیش­تر انعطاف ­پذیر باشید، واکنشی و قضاوتی نباشید و بیش­تر آرامش خود را حفظ کنید، خندیدن به خودتان را یاد بگیرید.

انیاگرام تیپ ۲ : خودتان را اول به خودتان و سپس به دیگران بشناسانید؛ از طریق این تمرین که: واقعا چه احساسی دارید، چه خواسته‌ای دارید و به چه چیزی فکر می­‌کنید.

انیاگرام تیپ ۳ : با بقیه بیش­تر به صورت خودجوش و واقعی ارتباط برقرار کنید، کشف کنید که چه می‌خواهید و چه احساسی دارید؛ نه اینکه چه باید بخواهید و چه احساسی باید داشته باشید.

انیاگرام تیپ ۴ : واقع­ گرایی و عواطف را با هم درآمیزید تا در قلب و ذهن و بدن خود تعادل را بیابید.

انیاگرام تیپ ۵ : خودتان و افکارتان را بیش‌تر به اشتراک بگذارید، احساسات و تجربیات شخصی خودتان را بیشتر بیان کنید و بیش­تر راجع به حقایق صحبت کنید.

انیاگرام تیپ ۶ : ایمان بیش­تری به خودتان و دیگران داشته باشید تا بتوانید آنچه را که اتفاق می­‌افتد مدیریت کنید، متعادل باشید.

انیاگرام تیپ ۷ : یاد بگیرید که بیش­تر به صورت ذهنی، احساسی و فیزیکی روی خواسته‌های خود تمرکز کنید، و با دقت بیش‌تری گوش فرا دهید.

انیاگرام تیپ ۸: نقاط آسیب پذیری، ناراحتی‌­ها و عصبانیت­‌های خود را با آغوش باز بیش­تری پذیرا باشید.

انیاگرام تیپ ۹ : خودتان، افکارتان، احساسات، نیازها و ترجیحات‌تان را ابراز کنید؛ حتی آن­‌هایی را که با بقیه افراد در تضاد هستند.

 

سید علی باقری مدرس اینیاگرام

9 تیپ شخصیتی انیاگرام

برای آشنایی بیشتر با ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام می توانید PDF انیه گرام را دانلود کنید: ایناگرام PDF

انیاگرام pdf دانلود رایگان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *