اینیاگرام

اینیاگرام (Enneagram) واژه‌ای یونانی‌ست، تشکیل شده از دو بخش اینیا (ennea) به معنای نُه، و گرام (gram) به معنای وجه، مدل و شکل. اینیاگرام نُه‌وجهیِ شخصیت است. طرحی‌ست که به تبیین نُه مدل ارتباطی انسان‌ها می‌پردازد. (Enneagram را در زبان فارسی به شکل های اناگرام – انیاگرام و ایناگرام نیز می‌نویسند.) در تیپ شناسی شخصیتی اینیاگرام نُه تیپ شخصیتی معرفی می‌شود، که هر یک از آن‌ها انگیزه‌ها، ارزش‌ها، تمایلات و ترس‌های خاص خودشان را دارند. هیچ‌یک از تیپ‌های شخصیتی اناگرام ، نسبت به تیپ‌های دیگر برتری ندارد، و هرکدام از تیپ‌های شخصتی اناگرام، نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خود را دارند، که با شناخت آن‌ها می‌توانیم رابطه‌ای بهتر با خود و با دیگران برقرار کنیم. شخصیت شناسی اینیاگرام دانشی‌ست باستانی که در چند دهه‌ی اخیر با دگرگونی و تحولی بنیادین، در قامتی تازه پا به عرصه‌ی علوم انسانی گذاشته است. ردپای اینیاگرام را، گرجیف در ایران و عرفان ایرانی یافت، به‌طوری که می‌گویند مولانا یکی از بزرگان این علم بوده است. اینیاگرام جزو اسراری بوده است که سینه به سینه نقل می‌شده و گرجیف پس از سفری پرماجرا به کشورهای یونان، مصر، ترکیه، ایران، افغانستان، هند و نواحی تبت، سرانجام این علم باستانی را به شکلی دسته‌بندی شده در اختیار علاقه‌مندان به خودشناسی قرار داد. اینیاگرام بسیار مورد توجه روانشناسان قرار گرفت و با توصیف ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ، بر اساس طبقه‌بندی‌های روانشناسی، برای هر تیپ شخصیتی، ویژگی‌های روان‌شناختی منحصربه‌فردی معرفی شد.

اینیاگرام

شخصیت شناسی اینیاگرام در واقع سفری‌ست از خود به خود. سفر از خودِ شرطی‌شده‌ای که به شکلی اتوماتیک‌وار رفتار می‌کند؛ تا خویشتنِ آگاه و بیداری که کنترلِ ماشینِ “کالبد-ذهن-شخصیت” را به دست گرفته است. انیاگرام سفری‌ست از موج (که می‌پندارد از دریا جداست) به دریا. در این سفر ما با قالبی که خود را با آن یکی انگاشته‌ایم آشنا می‌شویم و با دست ساییدن به کرانه‌های این قالب، پا به دنیایی می‌گذاریم که در آن، ما به جای واکنش نشان دادن به شرایط، کُنِشی خلاق و آگاهانه خواهیم داشت. این مژده را نیز به شما بدهم، که ما با شناخت تیپهای شخصیتی نه گانه اینیاگرام، می‌توانیم از خصوصیات مثبت تیپ‌های شخصیتی دیگر نیز، هر زمان که نیاز بدانیم در زندگی خود بهره‌مند شویم. ما با شناخت تیپ‌های شخصتی اینیاگرام به تعبیر مولانا پی به جانی می‌بریم که این شخصیت، پیراهنی‌ست بر تنِ او.

برای آشنایی مختصر با ۹ تیپ شخصیتی ایناگرام، تصویر زیر را بررسی بفرمایید. و برای آشنایی بیشتر، می‌توانید به مقالات مربوط به هر تیپ شخصیتی انیاگرام در سایت مراجعه نمایید.

اینیاگرام

۹ تیپ شخصیتی اینیاگرام

  1. اناگرام تیپ ۱ : کمال گرا و مُصلح
  2. اناگرام تیپ ۲ : کمک کننده و بخشنده
  3. اناگرام تیپ ۳ : موفق و بازیگر
  4. اناگرام تیپ ۴ : فردگرا و رمانتیک
  5. اناگرام تیپ ۵ : کاشف و محقق
  6. اناگرام تیپ ۶ : اهل وفا و شکاک
  7. اناگرام تیپ ۷ : ماجراجو و خوش باش
  8. اناگرام تیپ ۸ : سلطه جو و چالشگر
  9. اناگرام تیپ ۹ :صلح طلب و میانجی

اینیاگرام

کاربرد اینیاگرام در کار و زندگی

اینیاگرام ابزاری قدرتمند برای تغییرات شخصی و جمعی است و اشاره به ۹ استراتژی برای ارتباط با خود، دیگران و جهان دارد. هر الگوی اینیاگرام دارای الگوی متفاوتی از تفکر، احساس و عمل است که ناشی از یک انگیزه درونی یا جهان بینی عمیق است. اینیاگرام با زبانی جهانی منجر به درکی می شود که از جنسیت، ملیت و فرهنگ نیز فراتر می رود. اگرچه ما همه منحصر به فرد هستیم اما تجربیات مشترکی داریم. همانطور که نمایندگان هر نوع شخصیت، داستان شخصی خود را روایت می کنند؛ می بینیم که براساس راه هایی که مردم با چالش ها و فرصت های زندگی روبرو می شوند در ۹ نوع تیپ شخصیتی قرار می گیرند.
تعیین نوع شخصیت ما از طریق اینیاگرام، ما را در چهارچوب قرار نمی دهد، اما به ما کمک می کند تا دریچه ای را که از آن جهان اطراف را تجربه می کنیم، ببینیم. با این آگاهی، می توانیم از دیدگاه محدود خود خارج شویم. در حالت ایده آل، شخصیت شناسی روشی مؤثر برای بیان خود است، اما زمانی که برروی دیدگاه های خاص خود پافشاری می کنیم و در عادات غیر ارادی گیر می کنیم، چالش هایی بوجود می آیند. با کشف این الگوهای ناخودآگاه، می توانیم در جهت تکامل و تعالی خویش قدم برداریم، از روابط سالم تری لذت ببریم و به جوهر واقعی خود متصل شویم. همچنین اینیاگرام باعث افزایش اثربخشی، رشد شخصی و شغلی ما نیز می گردد.
اساساً ماهیت انسان به ۹ تیپ تقسیم می شود و این دسته ها در میان همه نژادها توزیع شده اند. اگر یک سازمان (با ترکیبی از تمامی اقوام) از تمامی تیپ ها تشکیل شود به همان اندازه تعادل بهتری دارد و می تواند عملکرد بهتری نسبت به سازمان هایی که از ترکیبی ناموزون تشکیل شده اند، داشته باشد. هرچند سازماندهی افراد با تیپ های مختلف مشکل خواهد بود اما اگر سازمانی تنها از یک نوع تیپ شخصیتی و یا تیپ های مشابه تشکیل شده باشد با مخاطرات بیشتری مواجه خواهد بود.
در این وبسایت مقالات و محتواهای آموزشی بسیاری در زمینه اینیاگرام و کاربردهای آن در کار و زندگی قرار داده شده است؛ به این امید که برای شما مفید واقع شوند.

سید علی باقری مدرس اینیاگرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *