اناگرام تیپ 5

خصوصیات بارز اناگرام تیپ ۵ : پژوهشگر، محقق، خردمند، ژرف‌اندیش، کنجکاو، ذره‌بین، زیرک، غیروابسته، مستقل، واقع‌بین، اهل مطالعه، مشاهده‌گر، پیچیده، تمرکزگرا، شوخ‌طبع، بازیگوش، متفکر، اندیشمند، دارای افکار بدیع و نو، دانش‌طلب، جستجوگر، فکور، فلسفه‌گرا، دانش‌پژوه، نکته‌سنج، مصمم، جدی، تحلیل‌گر، حقیقت‌جو، بی‌اعتماد، نگران، اندوخته‌گرا، تیزهوش، عمیق، ناظر، علاقه‌مند به تنهایی، عدم شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، مشتاقِ ذخیره‌ی علم و دانش، اجتناب از پوچیِ ناشی از کم‌اطلاعی، اهمیت به کنترل احساسات، تمایل به حفظ استقلال و گذراندن امور با حداقل امکانات.

اینیاگرام تیپ پنج کاشف

تیپ‌پنجی‌های اناگرام قدرت را در دانش می‌بینند. و دارای اطلاعات تخصصی و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی هستند. آنان مشتاق کشف رازهای جهان‌اند و حتی دوست دارند در مورد احساسات نیز تفکر کنند. آنان نیازشان به جدا ماندن از احساسات را به اشتباه، یک ویژگی معنوی از جنس وارستگی برمی‌شمرند. ایشان معمولا در زمان تنهایی احساس کسالت نمی‌کنند؛ زیرا زندگی ذهنی فعالی دارند.

اینیاگرام تیپ 5 کاشف

تیپ‌پنجی‌های اینیاگرام ترجیح می‌دهند مشاهده‌گر آنچه می‌گذرد باشند؛ و خود را با آن درگیر نکنند. همواره از بیرون به قضایا نگاه می‌کنند، و این نوعِ مواجهه، موجب فاصله گرفتن ایشان از مسائل و رویدادهای زندگی می‌شود و نیز این تصور را در ذهن‌شان ایجاد می‌کند که تحت تاثیر ترس‌ها و تمنیات نفسانی قرار نخواهند گرفت.

آنان زندگی را به بخش‌هایی متفاوت تقسیم می‌کنند و آن‌ها را از هم جدا نگاه می‌دارند. ایشان ترجیح می‌دهند که موارد کاری‌شان معین و مشخص شده باشند و دستورالعمل‌ها و زمان لازم برای انجام کارها روشن باشند. ایشان برای ابراز احساسات نیز نیاز به برنامه‌ریزی زمانی قبلی دارند.

اینیاگرام تیپ 5 کاشف

آنان به لحاظ عاطفی از دیگران فاصله می‌گیرند تا از حریم خصوصی خود محافظت کنند و درگیر دیگران نشوند. در واقع استقلال ایشان مکانیزم دفاعی‌شان است؛ زیرا پرداختن به نیازهای دیگران، آنان را از رمق می‌اندازد.

تیپ پنج اینیاگرام این قابلیت را دارد که تصمیم‌گیرنده‌ای عالی و تحلیل‌گری قهار باشد.

به تیپ ۵ انیاگرام اجازه دهید مسائل دشوار را حل کند.

انیاگرام تیپ 5

تیپ پنج اینیاگرام را بهتر بشناسیم

افراد تیپ ۵ ایناگرام معتقدند که باید از خود در برابر دنیایی محافظت کنند که خواسته های زیادی دارد و در برابر آن امکانات اندکی در اختیارشان قرار می دهد. در نتیجه تیپ پنج انیاگرام به دنبال خودکفایی هستند و انتظارات زیادی ندارند و اغلب اهل تفکر و تحلیل و محجوب هستند. آنها همچنین می توانند از ارتباط با دیگران خودداری کنند و حریم خود را به شدت حفظ کنند.

تمرکز و توجه

درک ذهنی، علم اندوزی و کنجکاوی ذاتی درباره مسائل روز، نیازها و احساسات دیگران.

درس زندگی

اتصال دوباره به نشاط و نیروی زندگی و احساسات خالص قلبی. درک و دریافت این نکته که انرژی بسیار و منابع فراوانی در دسترس هستند.

سبک صحبت کردن

افراد تیپ پنج اناگرام محتوا محور، صریح، تحلیلگر و سخنور هستند. اما زیاد اهل پرحرفی نیستند. دیگران ممکن است تیپ پنج انیاگرام را دور از عواطف، بیش از حد تحلیلگر و غیرصمیمی تلقی کنند.

چیزی که افراد تیپ پنج ایناگرام درباره خودشان به ما می گویند

 • من به حریم خصوصی، نیاز جدی دارم.
 • من دخالت و کنجکاوی در دنیایی که بیش از اندازه از من می خواهد را محدود می کنم.
 • من زمان، فضا، انرژی، دانش و هچنین خودم را ذخیره می کنم.
 • من از احساسات جدا می شوم و به جای مشارکت کردن، مشاهده می کنم.
 • من یک مینیمالیست و ساده گرا هستم.

در رابطه با افراد تیپ ۵ اناگرام

 • به نیاز آنها برای حفظ حریم خصوصی احترام بگذارید (بدانید که این به معنای طرد و رهاشدگی نیست).
 • امنیت و فضای مورد نیاز را برای آنها ایجاد کنید تا احساسات، عواطف و ادراکاتشان را با شما به اشتراک بگذارند.
 • به آرامی و متفکرانه به آنها نزدیک شوید و آنها را برای برقراری ارتباط سریع و یا تصمیمات فوری تحت فشار قرار ندهید.
 • با آنها درباره ایده ها و ارزش های زندگی درونی گفتگو کنید.
 • درباره آنچه با آنان رخ می دهد فرضیه نسازید. مستقیما با خودشان ارتباط بگیرید.

اناگرام تیپ 5

درباره اناگرام تیپ ۵ بیشتر بدانیم

 • افراد تیپ پنج اناگرام با تمرکز بر دانش و جمع آوری اطلاعات، اغلب دانشمندان و یا کارشناسان فنی با توانایی تحلیلی بالایی هستند.
 • آنها به حریم خصوصی و استقلال شخصی نیاز دارند زیرا اغلب افراد دیگر را به عنوان مزاحم و مختل کننده تفکرات ذهنی خود می شناسند.
 • جدایی گزینی آنها و دوری از تنش های احساسی، باعث ایجاد احساس آزادی شخصی در آنها می گردد؛ اما همچنین ممکن است باعث تنهایی آنها شود.
 • افراد تیپ پنج انیاگرام باید تمایلات خود به دوری گزینی و عدم ارتباط با دیگران را متعادل سازند، حتی اگر این مسئله باعث ناراحتی و یا تنش آنان شود.

گزاره اساسی

شما می توانید از طریق حفظ حریم خصوصی، خودکفایی، محدود ساختن خواسته ها و کسب آگاهی؛ از بقا اطمینان حاصل کنید و از تهاجم و منابع ناکافی محافظت شوید.

نقاط قوت تیپ پنج اناگرام

محقق، باهوش، متفکر، متکی به نفس، قابل اعتماد، قابل احترام، حفظ آرامش در مواقع بحران.

چالش های تیپ پنج انیاگرام

گوشه گیر، منزوی، بیش از حد متفکر، امتناع کننده و احتکار کننده

مکانیزم دفاعی

جدایی گزینی – می تواند بصورت دوری فیزیکی از دیگران باشد و همچنین ماندن در سر و صرف نظر کردن از احساسات در فرد باشد.
افراد تیپ ۵ اینیاگرام از انزوا استفاده می کنند تا از تجربه پوچی درونی اجتناب کنند و تصویر خود به مثابه یک فرد مطلع را حفظ کنند. کسب دانش و اطلاعات راهی برای حفظ امنیت و عزت نفس آنان می شود. اما تأکید بیش از حد آنها بر دانش، مانع ایجاد ارتباط آنان با نیروی حیات در بدن شان و حفظ ارتباط آنان با دیگران می گردد.

تمرین آگاهی

عادات ذهنی و یا مرکز توجه خود را با کمترین قضاوت ممکن مشاهده کنید. این سوالات را از خود بپرسید و همزمان به احساسات خود و نیز به واکنش بدن تان توجه کنید.

 • زمانی که دیگران به حریم شخصی من وارد می شوند چه واکنش هایی نشان می دهم؟
 • چگونه با ایجاد کردن مرزها و محدود کردن ارتباط با دیگران، حس امنیت خود را حفظ می کنم؟
 • چگونه از بروز احساسات خود جلوگیری می کنم و در سر خود باقی می مانم؟
 • چه زمانی دچار ناتوانی در تجزیه و تحلیل می شوم؟
 • چگونه خواسته و آرزوهای خود را به حداقل می رسانم؟
 • چگونه می توانم از خساست خود جلوگیری کنم؟

سید علی باقری مدرس انیاگرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *