انیاگرام شخصیت شناسی

انیاگرام

شخصیت شناسی و سفر به درون

انیاگرام شخصیت شناسی و سفری‌ست از خویش به خویش. شناختن الگوهایی که ما، بر اساس آن‌ها، به شکلی ناخودآگاه، هر روز خود را سپری می‌کنیم، موضوع اصلی شخصیت شناسی انیاگرام است. در این سایت بر اساس رهیافتِ انیاگرام به بررسی قالب‌ها و الگوهایی می‌پردازیم که عمری‌ست به شکلی ناخودآگاه، به بازسازی و تکرار آن‌ها مشغولیم. قالب‌هایی که به جای ما فکر می‌کنند، احساساتی را در کالبد ما پدیدار می‌کنند، به نیابت از ما تصمیم می‌گیرند و از جانب ما رفتار می‌کنند. قالب‌ها و الگوهایی که “شخصیت” ما را شکل می‌دهند، و ما را کسی می‌کنند که می‌پنداریم هستیم. با شناخت تیپ شخصیتی خود، آرام آرام از همذات‌پنداری کردن با قالب شخصیتی خود دست می‌کشیم و به تدریج، زمام امور زندگی خود را به دست می‌گیریم.

انیاگرام شخصیت شناسی

در این سایت به بررسی نه تیپ شخصیتی ایناگرام می‌پردازیم. شناخت تیپ شخصیتی ما، نقطه‌ی عطفی در زندگی ما خواهد بود. پس از این بینش، ما ارباب زندگی خود خواهیم شد. در صورتی که پیش از آن، سائق‌ها ما را به این‌سو و آن‌سو می‌راندند. با شناخت نه تیپ شخصیتی اناگرام علاوه بر شناخت خود، ابزاری کارآمد در دست خواهیم داشت، تا بتوانیم به کمک آن، روابط عاطفی و کاری بهتری را نیز تجربه کنیم. در انواع تیپ شخصیتی ایناگرام هر تیپ شخصیتی، به شیوه‌ای خاص با دنیا ارتباط برقرار می‌کند؛ و ما با شناخت تیپ شخصیتی مخاطب‌مان، و دانستن انگیزه‌های اصلی او، قادر خواهیم بود ارتباطی موفق‌تر و سازنده‌تر را تجربه کنیم.

انیاگرام شخصیت شناسی

البته ما در شخصیت شناسی و شناخت تیپ های شخصیتی انیاگرام تصمیم نداریم تا به خود و به دیگران برچسب بچسبانیم و خوب می‌دانیم که هر انسانی همانگونه که اثر انگشت منحصربه‌فردی دارد، فردی‌ست یکّه و بی‌همتا. و همانطور که هیچ دو دانه‌ی برفی شبیه به هم نیستند، هیچ دو انسانی نیز دقیقا شبیه به هم نیستند. در عین حال، تیپ های شخصیتی نه گانه اینیاگرام، انسان‌های یکّه و منحصربه‌فرد را با توجه به انگیزه‌های بنیادین و واکنش‌های خودکارشان دسته‌بندی می‌کند، و این دسته‌بندی به ما کمک می‌کند تا شناختی بهتر از خود و دیگران داشته باشیم. و کیفیت رابطه‌هامان را بهبود ببخشیم.

نویسنده: سید علی باقری مدرس اینیاگرام

برای آشنایی با شخصیت شناسی اینیاگرام می توانید فایل صوتی آموزش اناگرام را تهیه نمایید.

شخصیت شناسی اینیاگرام و آموزش اناگرام

3 پاسخ
 1. کاظمی
  کاظمی گفته:

  خیلی کاربردی و جامع بود ممنون
  فقط کاش مطالب رو به صورت pdf هم منتشر میکردید خیلی خوب میشد
  و اینکه تست شخصیت و تحلیلش رو هم لطف کنید عالی تر میشه
  خیلی ممنون از شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *